Taneczny Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z klasy VI, IV i III pod kierunkiem pani Sylwii Cebulskiej, przygotowali niespodziankę dla swoich koleżanek oraz pań pracujących w szkole. Do rytmu piosenki Chocolate chłopcy wykonali pokaz taneczny, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Ponadto, Samorząd Szkolny przygotował prezentację multimedialną dotyczącą Dnia Kobiet. W prezentacji przedstawiono biografie wybitnych Polek oraz przybliżono historię sufrażystek. Aby osłodzić ten wyjątkowy dzień, chłopcy wręczyli wszystkim paniom słodki upominek.

Galeria z tego wydarzenia jest dostępna tutaj <kliknij>

Opiekun samorządu szkolnego Sandra Sobalak

Zdjęcia Karolina Magdziarz

„Trochę Zimy, trochę Wiosny”

Bałwanek kontra Kolorowy Ptak – czyli „ Trochę Zimy, trochę Wiosny”. Bałwanka zrobiliśmy z kamyków przywiezionych latem znad morza, a Ptaka z tektury i kolorowej włóczki. Bałwanka postawimy na biurku – będzie „obciążnikiem” naukowych fiszek, a Ptaka zawiesimy w oknie – niech przywoła Wiosnę!!!

 

Galeria dostępna jest tutaj <kliknij>

Tekst i zdjęcia: Beata Sójka

Święto Patrona 2018

Kolejne Święto Patrona za nami. Jak co roku spędziliśmy je w uroczystej, podniosłej ale i sprzyjającej nauce atmosferze. 8 stycznia 2018 roku punktualnie o 8 rano zebraliśmy się wspólnie aby rozpocząć turniej „I Ty możesz zostać generałem”, w którym do boju stanęło 7 drużyn – 6 z naszej szkoły oraz 1 gościnnie ze Szkoły Podstawowej im. Leona Masiakowskiego w Białężynie. Na drużyny czekało wiele wyzwań. Pierwsze z nich – rozszyfrowanie hasła – umożliwiało wejście do szkoły. Ponadto uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, a także umiejętnością śpiewania patriotycznych pieśni. Musieli oni również rozwiązać kilka matematycznych zadań związanych z Powstaniem Wielkopolskim, a także przetłumaczyć angielskie słowa dotyczące walk powstańczych. Chętnie rozwiązywali quiz wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim oraz przygotowywali reprodukcję sztandaru naszej szkoły. Na koniec wzięli udział w prawdziwej musztrze wojskowej. Po turnieju udaliśmy się na plac przed szkołą, gdzie wzięliśmy udział w Watrze Powstańczej pełnej poezji i pieśni. Pani Dyrektor Renata Olszewska przedstawiła wyniki turnieju. Zwyciężyła w nim drużyna „Oddział nr 3”, wygrywając tym samym talon na kwotę 300zł do wykorzystania na wycieczkę szkolną. W tym roku Dzień Patrona powiązany był z piątą rocznicą nadania sztandaru naszej szkole. Z uwagi na to, że uroczystość przypadała w tłusty czwartek, po watrze częstowaliśmy się tortem składającym się z pączków. Następnie zebraliśmy się na boisku, gdzie już paliło się przygotowane przez Mamy naszych uczniów ognisko, na którym piekły się kiełbaski. W ten sposób zakończyliśmy tegoroczne obchody Dnia Patrona.

Zapraszamy do galerii z tej uroczystości <kliknij tutaj>

Tekst: Karolina Magdziarz

Zdjęcia: Karolina Magdziarz, Aldona Dałek

Spotkanie z Panią Stellą Zylberstein-Tzur

Shalom!

 

18 stycznia 2018 roku uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Długiej Goślinie wzięli udział w odsłonięciu ławki upamiętniającej rodzinę Piechowiczów, którzy w czasie II wojny światowej uratowali Stellę Zylberstein-Tzur. Był to akt odwagi oraz chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Lucyna i Marian Piechowicz zostali uhonorowani odznaczeniem instytutu Jad Waszem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Pani Stella Zylberstein-Tzur oraz córka państwa Piechowiczów zaszczyciły swoją obecnością naszą Szkołę. Uczniowie mieli możliwość poznać niezwykłego, pełnego radości i dobroci człowieka. Ponadto, uczniowie mogli zadać pani Stelli pytania dotyczące jej życia. Pani Stella przywołała wzruszający wiersz o małym Jasiu, którego nauczyła się, kiedy uczęszczała do szkoły w Łodzi. Dla wszystkich obecnych spotkanie z panią Stellą było pięknym i bardzo wzruszającym przeżyciem. Była to także lekcja tolerancji oraz szacunku wobec drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, wyznanie, płeć oraz kolor skóry.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia <kliknij tutaj>.

tekst: Sandra Sobalak

zdjęcia: Monika Paluszkiewicz, Sandra Sobalak

Balik karnawałowy klasy 1 i 3

We wtorek 16 stycznia uczniowie klas pierwszej i trzeciej bawili się na noworocznym baliku karnawałowym. Zabawę prowadziła Pani Marzenna Karbowska. Dzieci przebrały się w kolorowe kostiumy min. za królowe, czarownice, strażaków i policjantów. Śmiechu było co nie miara, szczególnie podczas licznych konkursów, tj. tańce z balonami, wygibasy itp. Na dzieci czekały nagrody. Odbył się też konkurs na najpiękniejszy taniec i najciekawszy strój. W przerwie między tańcami był czas na odpoczynek i smaczne przekąski uwielbiane przez dzieci chipsy, popcorn i słone paluszki. Na zakończenie baliku dzieci zatańczyły wspólnie do przeboju zespołu Weekend „ Ona tańczy dla mnie” i otrzymały balony jako pamiątkę po karnawałowej zabawie.

Zapraszamy do galerii <kliknij tutaj>

tekst i zdjęcia: Aldona Dałek- wychowawca klasy I

Beata Sójka – wychowawca klasy III

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W niedzielne popołudnie 14 stycznia 2018 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Długiej Goślinie spotkała się na sali widowiskowo- sportowej aby grać razem z WOŚP. Przygotowaliśmy występy naszych uczniów: zespołu tanecznego „Szeherezada” prowadzonego przez Aldonę Dałek, przedstawienie jasełkowe uczniów klas III i VI pod czujnym okiem pani Katarzyny Mielczarek i występ klasy I prowadzonej przez Aldonę Dałek. W przerwach między występami odbywała się licytacja gadżetów WOŚP i innych. Największym zainteresowaniem cieszyła się piłka FC Barcelony przywieziona z Hiszpanii, która została wylicytowana za 700 zł. Występy naszych uczniów umiliły nam to spotkanie a ciasto, kawa i grochówka przygotowana przez rodziców podbiła nasze podniebienia.

Pobiliśmy rekord! Łącznie z licytacji i z puszek naszych wolontariuszek Oli i Mai udało się zebrać w tym roku 3657,48 zł. BRAWO!

Serdecznie dziękuję uczniom, rodzicom, nauczycielom , mieszkańcom Długiej Gośliny, Kątów, Wojnowa , Wojnówka i Łoskonia za poświęcony czas i otwarte serca .

Do zobaczenia za rok.

Zapraszamy do galerii z tego wydarzenia <kliknij tutaj>

Z pozdrowieniem WOŚP- Sie ma!

Aldona Dałek- koordynator WOŚP w Długiej Goślinie

Koło plastyczne – 05.01.2018 r.

Pada, pada śnieg… – „ Wesoły Bałwanek”.

Choć w kalendarzu zima, ale za oknem wcale jej nie widać. Postanowiliśmy na przekór pogodzie / brak śniegu!!!/ ulepić „ Wesołego Bałwanka – z papieru. Kopiowaliśmy wzory przy pomocy pergaminu ,przenosiliśmy wzory na kolorowy papier, wycinaliśmy, kleiliśmy, ozdabialiśmy … i znowu kleiliśmy. Efekt –zobaczcie sami! Jakie mają uśmiechnięte buzie!

Zapraszamy do galerii tutaj <kliknij>

Tekst i zdjęcia: Beata Sójka

Góra grosza zakończona

Bardzo miło mi poinformować, iż zakończyliśmy zbiórkę pieniędzy w akcji „GÓRA GROSZA”.
Wszystkie pieniądze zostały posegregowane, policzone i zabezpieczone.
Dziękuję bardzo przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego:

Wiktorii Głowskiej
Dagmarze Kasprzak
Oldze Kubisiak
Kornelii Owczarzak

oraz 2 ochotnikom: Mikołajowi Kubisiak i Filipowi Wolskiemu za pomoc i sprawne liczenie pieniążków, których zebraliśmy w tym roku sto dziewięćdziesiąt sześć złotych i pięćdziesiąt pięć groszy!!!!!

Celem akcji „Góra Grosza” jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, na tworzeniu programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu, bądź tworzenia takich miejsc, które będą zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im dorastać. Zebrane 196,55 złotych zostało przekazane za pośrednictwem Poczty Polskiej Towarzystwu Nasz Dom (organizatorowi akcji).

Z całego serca DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „GÓRA GROSZA” !!!

Opiekun Samorządu
Małgorzata Grunwald


Wigilia szkolna 2017

Jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy wigilię szkolną. Rano zebraliśmy się w klasach, by złożyć sobie życzenia i obdarować się skromnymi podarunkami. Był to czas przepełniony wspomnieniami zarówno z naszych poprzednich klasowych wigilii, jak i ze Świąt spędzonych w gronie najbliższych. W ciągu dwóch godzin szkołę wypełnił śmiech dzieci oraz dźwięki śpiewanych przez nich kolęd. Następnie wspólnie udaliśmy się na salę by zobaczyć wspaniałe jasełka przygotowane przez klasę III i VI pod kierunkiem pani Katarzyny Mielczarek. Miłą niespodzianką było rozwiązanie konkursu na najpiękniejsze jesienne zdjęcie. Poza Przewodniczącą Rady Szkoły Panią Honoratą Cichosz głos zabrali także Ksiądz Proboszcz Jan Kwiatkowski oraz Pani Dyrektor Renata Olszewska. Następnie złożyliśmy sobie życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem. Nie zabrakło również podarunków dla dzieci, które rozdały pomocnice Świętego Mikołaja – Pani Honorata Cichosz oraz pani Beata Wasilewska. Była to wspaniały czas, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do obejrzenia galerii, która dostępna tutaj <kliknij>.

Tekst: Karolina Magdziarz

Zdjęcia: Karolina Magdziarz, Aldona Dałek

Wieczór wigilijny klasy I

W czwartek 21 grudnia 2017 r. uczniowie klasy I , ich rodzice i rodzeństwo spotkali się na wigilii klasowej. Pierwszym punktem spotkania było przedstawienie bożonarodzeniowe w wykonaniu pierwszaków, które dzieci przygotowywały podczas zajęć szkolnych. Jasełka były prezentem – niespodzianką dla rodziców. Następnie dzieci zaprosiły swoich rodziców do radosnego tańca przy choince i wspólnego śpiewania kolęd. Nie zabrakło także prezentów dla małych artystów i choć nie wszyscy byli bardzo grzeczni od początku roku to jednak Gwiazdor obdarował wszystkie dzieci sprawiając im tym wielką radość. Przyszedł też czas na wigilijny poczęstunek. Najpierw podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia i w świątecznym nastroju zasiedliśmy do stołu. A tam znalazły się pyszności przygotowane przez rodziców: świąteczne wypieki, desery i oczywiście pyszne pierniki. To był niezwykły wieczór. Do domów rozeszliśmy się pełni radości i niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy do galerii <kliknij tutaj>

Aldona Dałek- wychowawca klasy I

Wyjazd z darami dla Domu Dziecka w Wągrowcu

Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym poza składanymi sobie życzeniami udowadniamy innym, że o nich pamiętamy. Jak co roku na początku grudnia zbieraliśmy dary, które zostały potem zawiezione wraz z życzeniami do Domu Dziecka w Wągrowcu. W zbiórkę zaangażowała się cała społeczność naszej szkoły. Podarki pięknie zapakował i zawiózł na miejsce Samorząd Uczniowski wraz z jego opiekunem Panią Małgorzatą Grunwald. Mamy nadzieję, że wywołają one uśmiech na twarzach obdarowanych.

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne są tutaj <kliknij>.

Tekst: Karolina Magdziarz

Zdjęcia: Małgorzata Grunwald

Wyjazd do Teatru Wielkiego w Poznaniu

19 grudnia 2017 roku wyjechaliśmy do Teatru Wielkiego w Poznaniu, by wspólnie obejrzeć przedstawienie „Dziadek do orzechów”. Organizatorem wycieczki była pani Agata Glapiak. Dla wielu był to pierwszy balet, jaki mieli okazję podziwiać. Tematyka doskonale współgrała z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia i wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Nasze wrażenia były tym silniejsze, że tuż po wyjściu z Teatru zaczął padać śnieg. Przedstawienie zachwyciło zarówno wspaniałą scenografią jak i niezwykłym układem choreograficznym. Doceniliśmy ogromny wkład pracy, jaki włożyli występujący na scenie uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Ich umiejętności mogliśmy podziwiać również podczas przerwy, gdy wraz z innymi aktorami prezentowali je. Była również możliwość sfotografowania się wraz z nimi, z czego skorzystało kilkoro naszych uczniów.

Galeria z tego wspaniałego wydarzenia jest dostępna tutaj <kliknij>.

Tekst: Karolina Magdziarz

Zdjęcia: Karolina Magdziarz, Małgorzata Grunwald

Mikołajki 2017

6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki. Był to radosny dzień, pełen atrakcji i uśmiechu. Na początku obejrzeliśmy wspaniałe przedstawienie świąteczne przygotowane przez Teatr Cieni Latarenka. Było to wyjątkowe przeżycie i okazja do wspólnego śpiewu. Kolejną atrakcją było przedstawienie świąteczne przygotowane przez nasze przedszkolaki pod kierunkiem Pani Zofii Lewandowskiej. Przedszkolaki dały przykład swoich wspaniałych zdolności aktorskich i umiejętności śpiewania. Następnie udaliśmy się na salę, by wspólnie lepić pierniki. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasze niezastąpione mamy – Pani Beata Szymaś i Pani Honorata Cichosz. Dzięki Nim uczniowie nie musieli martwić się o przygotowanie ciasta czy pieczenie pierników. Będą one potem wykorzystane jako podarunki oraz zjedzone podczas Wigilii Szkolnej.

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne są tutaj <kliknij>.

Tekst i zdjęcia: Karolina Magdziarz

WYSTAWA BODY WORLDS POZNAŃ 30.11.2017r.

W czwartek 30 listopada 2017 roku uczniowie klas VI i VII mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić najliczniej odwiedzaną wystawę świata Body Worlds Vital, która mieści się w Galerii Pestka w Poznaniu.

Do Poznania wyruszyliśmy o 8.00 rano. O godzinie 9.00 zaczęła się „nasza podróż wewnątrz ludzkiego ciała”. Wystawa miała za zadanie pokazać potencjał ludzkiego ciała w ruchu poprzez estetyczną prezentację jego nieskazitelnej formy i złożonych funkcji.

Eksponaty prezentowały ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pokazujące organizm w zdrowiu i w chorobie. Porównywały zdrowe ciała z ciałami, które uległy różnorodnym chorobom i schorzeniom. Można było zobaczyć ile cukru mieści się w jednej szklance Pepsi oraz beczki przedstawiające ilość krwi pompowanej przez nasze serce i wiele innych.

Dzięki innowacyjnemu procesowi plastynacji, który został wynaleziony i opatentowany przez dr. Gunthera von Hagens, uczniowie mieli możliwość podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała, zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu. Wystawa ukazała Nam jak finezyjne jest nasze ciało, jak jest czułe oraz wrażliwe.

To była wspaniała okazja do zobaczenia ludzkiego ciała!

 Mieliśmy wrażenie poruszania się po trójwymiarowym atlasie anatomii oraz dowiedzieliśmy się, jak skomplikowany, piękny, ale też kruchy jest nasz organizm! Dzięki studentom medycyny oprowadzającym po wystawie uczniowie mieli możliwość zadawania wnikliwych pytań.

Po prawie 2 godzinnym zwiedzaniu udaliśmy się do „najlepszej” amerykańskiej restauracji Mc Donalda, z czego uczniowie byli bardzo zadowoleni , a potem wyruszyliśmy do szkoły.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są tutaj <kliknij>.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grunwald

Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej

W dniu 5 grudnia 2017 roku odbył się w Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej. W zawodach uczestniczyło 5 szkół podstawowych: SP 1, SP 2 Murowana Goślina, SP Białężyn, SP Łopuchowo i SP Długa Goślina.

Naszą szkołę reprezentowało 10 zawodników:

1. Katarzyna Bernard

2. Wiktoria Głowska

3. Bartosz Michalski

4. Dominik Cichosz

5. Patryk Mantej

6. Maciej Maćkowiak

7. Szymon Brzęcki

8. Szymon Raczyński

9. Mikołaj Kubisiak

10. Alan Sikorzyński

Reprezentacja szkoły pierwszy mecz zagrała z SP z Białężyna, drugi z SP z Łopuchowa, trzeci z SP 2 i ostatni z SP 1 z Murowanej Gośliny. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i wykazywali wolę walki. Co prawda nie udało Nam się zdobyć miejsca na podium, jednakże chłopcy i dziewczęta walczyli do końca. Prezentem Mikołajkowym była piłka nożna oraz słodka niespodzianka dla uczniów.

Galeria z tego wydarzenia jest dostępna tutaj <kliknij>.

Tekst: Małgorzata Grunwald

Dyskoteka andrzejkowa 2017

Na świętego Andrzeja tryska w pannach nadzieja”

W poniedziałek 27 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa.

Samorząd Uczniowski przeprowadził wiele ciekawych wróżb m.in. serca z imionami, losowanie kolorów, ustawianie butów, jedzenie jabłka na sznurku bez pomocy rąk, zaczarowany krąg, czarodziejskie kubeczki i wiele innych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawie oraz z przymrużeniem oka traktowali owe wróżby. Najlepszą formą zabawy był oczywiście taniec.

Fotorelacja z tego wydarzenia dostępna jest tutaj.

Tekst i zdjęcia Małgorzata Grunwald

Ćwiczenia wzmacniające z taśmą THERA – BAND na kółku „Olimpijczyk”

Bezpieczna i ciekawa forma ćwiczeń dla najmłodszych i nie tylko

Uczniowie uczęszczający na kółko sportowe „Olimpijczyk” mieli możliwość wykonywania ćwiczeń z taśmą Thera-Band.

Ćwiczenia z taśmami przede wszystkim służą stymulowaniu wzrastającego jeszcze systemu mięśni szkieletowych, mają charakter ogólnorozwojowy, wzmacniają szczególnie te mięśnie, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała (mięśnie brzucha, mięśnie grzbietu, mięśnie pośladkowe, mięśnie ud, mięśnie w obrębie stopy).

Zalety taśm Thera-Band:

  • Ekonomiczne – tania alternatywa dla konwencjonalnych przyborów treningowych (np. hantle)
  • Wielostronnego zastosowania – dają nam możliwość działania na każdą partię mięśniową
  • Lekkie i małe przybory – idealne dla dzieci
  • O progresywnym, liniowym oporze – zróżnicowane opory umożliwiają ich indywidualne dopasowanie
  • Duży wybór w zakresie długości taśm
  • Elastyczne i trwałe – nawet po ich wielokrotnym użyciu
  • Bezpieczne w użyciu

 

Efektami ćwiczeń z taśmami jest przyrost masy mięśniowej, zwiększenie zakresu ruchu, poprawa kondycji, poprawa koordynacji, poprawa reakcji równoważnych i korekcja postawy. Jednym słowem same korzyści, więc warto ćwiczyć!

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli na zajęciach i byli ciekawi nowej formy ćwiczeń, której dotąd nie znali.

Radość i zadowolenie (oraz skupienie) widać na załączonych zdjęciach <kliknij tutaj>.

Tekst i zdjęcia:

Małgorzata Grunwald

Sukces naszych uczniów! Gminny Konkurs Młodych Recytatorów

15 listopada 2017 r. ośmioro naszych uczniów godnie reprezentowało szkołę na II Gminnym Konkursie Młodych Recytatorów „Z poezją jesienią jest nam do twarzy…”. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności, a umiejętności recytatorów były wyrównane. Konkurs zakończyliśmy ogromnym sukcesem naszych uczniów, bowiem uzyskaliśmy w nim aż dwa pierwsze miejsca. W kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce zajęła Maja Mordal z klasy III. W kategorii klas 4-6 pierwsze miejsce zajęła Dagmara Kasprzak z klasy VI.

Gratuluję zwycięzcom! Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałe występy i zachęcam do udziału w kolejnych konkursach. Specjalne podziękowania kieruję do Pani Mariki Ewert, Pani Lucyny Bernard oraz Pani Angeliki Kasprzak za pomoc w dowiezieniu uczniów do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Murowanej Goślinie.

 

Galeria z tego wydarzenia jest dostępna tutaj <kliknij>.

Tekst i zdjęcia: Karolina Magdziarz

Narodowe Święto Niepodległości w Szkole w Długiej Goślinie

10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji punktualnie o godzinie 10:00 zebraliśmy się w sali widowiskowo-sportowej, by obejrzeć uroczystą akademię przygotowaną przez klasę III pod kierunkiem pani Beaty Sójki. Uczniowie przygotowali się do tego wydarzenia wzorowo. Ich piękne recytacje oraz piosenki zachwyciły zgromadzonych. Przerwę umiliły nam pyszne rogale upieczone specjalnie na ten dzień przez panią Annę Wrzeszcz. Po przerwie głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej pan Konrad Strykowski, zwracając uwagę na ważność tego święta. Następnie obejrzeliśmy krótki film o symbolach narodowych, po czym razem śpiewaliśmy pieśni patriotyczne takie jak choćby Przybyli ułani pod okienko. Uroczystość zakończyła się wykonaniem wspólnego zdjęcia z uwagi na zbliżające się stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kolejne takie zdjęcie wykonamy za rok.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia jest dostępna tutaj <kliknij>

Tekst: Karolina Magdziarz

Zdjęcia: Karolina Magdziarz, p. Anna Strykowska

Czwarta klasa aktywnie poznaje „Akademię pana Kleksa”

Uczniowie klasy IV aktywnie poznali pierwszą lekturę w tym roku szkolnym – „Akademię pana Kleksa”. Wykonali w związku z tym szereg zadań związanych z powieścią Jana Brzechwy. Musieli między innymi poradzić sobie z uporządkowaniem chronologicznie poszczególnych wydarzeń dotyczących szpaka Mateusza. Zdecydowanie najbardziej podobało im się zadanie praktyczne, polegające na wykonaniu makiety obrazującej Akademię. Włożyli w to wiele wysiłku, a owocem ich pracy stała się wystawa zorganizowana na szkolnym korytarzu. Dzięki temu od kilku dni ich prace podziwiają koleżanki i koledzy z pozostałych klas.

Zachęcam do obejrzenia tych wspaniałych prac tutaj <kliknij>

Tekst i zdjęcia: Karolina Magdziarz

Jesienna Wierszolandia 2017

6 listopada 2017 r. przeprowadzone zostały eliminacje do II Gminnego Konkursu Młodych Recytatorów „Z poezją jesienną jest nam do twarzy” zorganizowane przez panią Karolina Magdziarz. Jak zawsze u nas przebiegają one pod nazwą Wierszolandia. W konkursie wzięło udział wielu uczniów naszej szkoły. Większość pokazała wysoki poziom umiejętności recytatorskich, więc komisja konkursowa w składzie: pani Karolina Magdziarz, pani Aldona Dałek i pani Agata Glapiak miała bardzo trudne zadanie.

Po burzliwych naradach wyniki ukształtowały się następująco:

W kategorii klas I-III:

I miejsce zajęła Michalina Ewert,

II miejsce Karolina Ratajczak,

III miejsce Igor Banecki,

wyróżnienie otrzymała Maja Mordal.

W kategorii klas IV-VII:

I miejsce zajęła Dagmara Kasprzak,

II miejsce Olga Kubisiak,

III miejsce Katarzyna Bernard,

wyróżnienie otrzymała Marta Nowoświat.

Powyżsi uczniowie będą reprezentowali nas w konkursie gminnym 15 listopada.

Gratuluję laureatom!

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć z konkursu tutaj <kliknij>.

Tekst: Karolina Magdziarz

Zdjęcia: Sandra Sobalak

Bal Wszystkich Świętych 2017

31.10.2017r. odbył się Misyjny Bal Świętych. Organizatorem balu byli ks. Jan Kwiatkowski oraz pani Jadwiga Kądzielawa. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół Szkół Podstawowych w Łopuchowie i Długiej Goślinie. Poszczególne klasy ubrane były w stroje w kolorach kontynentów: I – III białym, IV – żółtym, V – zielonym, VI –czerwonym, VII – niebieskim.

Dzień ten rozpoczęliśmy taneczną prośbą do Ducha św. Następnie staliśmy się świadkami programu telewizyjnego ”na żywo”. Wielkich rozmiarów telewizor przygotowali uczniowie z Łopuchowa. Gościem programu była siostra Barbara Kołodziejczyk, misjonarka z Maroka. Pracuje już 29 lat wśród ubogich muzułmanów. Jest tam pielęgniarką. Zaskakującą była wiadomość, że te biedne dzieci z misyjnej wioski choć nie mają wielu rzeczy są bardziej radosne, niż te z bogatszych miast. Misjonarka powiedziała, że i my możemy być misjonarzami rzetelnie wypełniając swoje obowiązki, np. odrabiając lekcje. Przygotowujemy się w ten sposób do ważnych zadań, które czekają nas w przyszłości.

Po spotkaniu z misjonarką przyszła kolej na spotkanie ze Słowem Bożym. Otrzymaliśmy w Nim zachętę, która potwierdzała słowa siostry Barbary: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię chrzcząc w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.”

Kolejna atrakcją balu było spotkanie ze świętymi z poszczególnych kontynentów. Zstępowali specjalnie dla nas z nieba. Byli to św. Tomasz apostoł, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Franciszka Cabrini, św. Jose Sanchez del Rio, św. Maria Mac Killop, św. Pierre Chanel, Św. Józefina Bakhita, bł. Jan Beyzym, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Jan Paweł II. Prezentowali się oni przechadzając się po dywanie w kolorze kontynentu. Poznaliśmy ciekawe wątki z życia tych świętych oraz o ich związek z misjami.

Poszczególne elementy balu przeplatane były tańcami lednickimi. Przekonaliśmy się, że taniec nie jest dla nas trudny i radzimy sobie z nim nieźle. Jednak szaleństwo tańca dopiero miało nastąpić. Dzieci i młodzież pod wodzą pani Jadwigi, budzili podziw prezentując układy taneczne z poszczególnych kontynentów. Na zakończenie tego pierwszego w tym roku szkolnym dnia rekolekcji przeszliśmy do Groty Matki Bożej z Lourdes , gdzie razem odmówiliśmy 10 różańca po francusku niczym Bernadetta Soubirous, co było wprowadzeniem do drugiego dnia rekolekcji. Ale o tym za kilka miesięcy…

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego dnia <kliknij tutaj>.

Tekst: Katarzyna Mielczarek

Zdjęcia: Katarzyna Mielczarek, Karolina Magdziarz

Dzień Języków Obcych 2017

Dzień Języków Obcych odbył się w naszej szkole 30 października 2017 r. i został połączony z obchodami Halloween. Organizatorem tego dnia była pani Sandra Sobalak. Uczniowie mogli specjalnie ucharakteryzować się – pomalować sobie twarze, paznokcie, a także ciekawie się uczesać.

Na początek uczniowie klas V-VII zmierzyli się z quizem dotyczącym Halloween. Pytania nie były łatwe, ale uczestnicy konkursu poradzili sobie z nimi znakomicie. Pierwsze miejsce zajęła klasa VI, drugie klasa VII, a trzecie klasa V. Następnie rozwiązano konkurs na najciekawszą dynię. Wszyscy mogli przez ostatni tydzień przynosić do szkoły wyciętą dynię. Liczyła się nie tylko estetyka ale i oryginalność. W tej konkurencji pierwsze miejsce zajęła Dagmara Kasprzak z klasy VI, drugie Kornelia Owczarzak z klasy V, a trzecie Jakub Wasilewski z klasy V. Uczniowie świetnie się bawili, wykazując się przy okazji wiedzą dotyczącą języka angielskiego i krajów anglosaskich.

Galerię z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj <kliknij>.

Tekst i zdjęcia: Karolina Magdziarz

Muchomory na patyku

Muchomory na patyku” – takie wesołe muchomory zrobiliśmy na zajęciach naszego Koła Plastycznego w deszczowy piątek tj. 27 października 2017 r.

Do wykonania pracy potrzebne nam były: długie patyki z wierzbowych gałązek, biała farba akrylowa, bloki techniczne no i oczywiście narzędzia takie jak: nożyczki, kleje i niezastąpiony klej na gorąco.

Oj działo się działo! Farba była wszędzie! Ale jaki efekt? Zobaczcie sami.

 

Tekst i zdjęcia: Beata Sójka